اصول اولیه ی طراحی وب سایت

به عبارت «زیبایی در چشم بیننده است» توجه کنید؛ طراحی وب سایت هم به این وابسته است و در واقع طراحی وب موثر توسط کاربران وب سایت و نه صاحبان وب سایت قضاوت می شود. عوامل متعددی وجود دارد که قابلیت استفاده از یک وبسایت را تحت تاثیر قرار می دهند، و این فقط مربوط به فرم وبسایت بستگی ندارد، بلکه مهم تر از آن عملکرد آسان برای استفاده کاربران است.

وب سایت هایی که به خوبی طراحی نشده اند کاربرپسند نیست و معیارهای گوگل آنالیتیک را ندارند ( به عنوان مثال میزان بازده بالا، زمان کم در سایت، صفحات کم در هر بازدید و حساب های کم )، پس چه چیزی باعث طراحی وب خوب می شود؟

ما دراین مقاله 10 اصل طراحی طراحی وب را برای شما بازگو می کنیم که باعث می شود وبسایت شما کار برپسند، آسان برای استفاده، جذاب و موثر باشد.

اصل اول:

 هدف: طراحی وب مناسب همیشه به نیازهای کاربر پاسخ می دهد. آیا بازدید کنندگان وب شما به دنبال اطلاعات، سرگرمی، نوعی تعامل یا ارتباط با کسب و کار شما هستند؟ هر صفحه وب سایت شما نیاز به یک هدف مشخص دارد و نیازهای خاص خود را برای کاربران وبسایت خود در موثرترین راه ممکن برآورده می کند.

اصل دوم:

ارتباط: افراد در وب تمایل دارند اطلاعات را سریع ببینند، بنابراین مهم است که به طور واضح ارتباط برقرار کنید و اطلاعات مورد نیاز کاربر را به راحتی در اختیارش قرار دهید.

 برخی از تاکتیک های  موثر در طراحی وب سایت شما عبارتند از:

 • سازماندهی اطلاعات با استفاده از سرفصل های مختلف
 • ارتباط آسان و تبادل اطالعات سریع
 • رفع نیاز کاربر و علاقه مندی کاربران برای ارتباط بیش تر با شما

اصل سوم:

تایپینگ: به طور کلی در طراحی وب باید از فونت های ساده و خوانا بهره برد، اندازه فونت ایده آل برای خواندن راحت آنلاین 16 پیکسل است و به حداکثر 10 خط در هر پاراگراف می رسد تا .طراحی خود را ساده تر کنید.

نکته: استفاده از فونت های پیچیده که خواندنشان کمی سخت است شاید تا حتی به زیبایی محیط وبسایتتان کمک کند ، ولی اصلا به نفع شما نیست ؛ زیرا کاربر بیش تر به خاطر رفع نیازش وارد وبسایت شما شده و با دیدن فونت های پیچیده و ناخوانا شاید وبسایت شما را ترک کند.

اصل چهارم:

رنگ ها:  رنگ ها می تواند کمک بزرگی برای افزایش توجه کاربر به سایت شما باشد.

رنگ های تکمیلی ایجاد تعادل و هماهنگی می کنند. با استفاده از رنگ های متضاد برای متن و پس زمینه چشم به خواندن متون ترغیب می شود.

رنگ های متنوع احساسات ایجاد می کنند ولی نباید از آن ها زیاد استفاده کرد ( به عنوان مثال برای دکمه ها) استفاده از رنگ های جذاب در ارائه وب سایت شما به یک نگاه مدرن و بدون تردید بسیار موثر است.

اصل پنجم:

تصاویر: یک عکس می تواند هزار کلمه صحبت کند، پس انتخاب تصاویر مناسب برای وب سایت شما می تواند به موقعیت تجاری و ارتباط با مخاطبان هدف شما کمک کند .اگر عکس های حرفه ای با کیفیت بالا بر دست نداشته باشید، خرید عکس های حرفه ای می تواند توجه ها را جلب کند .همچنین استفاده از تصاویر گرافیکی، فیلم ها و گیف ها را در نظر بگیرید زیرا اینها می توانند در برقراری ارتباط بسیار موثر تر از حتی متن به خوبی نوشته شده باشند.

اصل ششم:

ناوبری ( ارتباط مناسب بخش های مختلف سایت ):

ناوبری ، همان ارتباط مناسب بخش های مختلف سایت است که نهایتا سبب نمایش نتایج بهتر در گوگل و درارتباط با یک سایت میشود. این که یک طراح سایت چه قدر روی ناوبری حین طراحی سایت حساسیت داشته باشد، مهارت وی را نشان می دهد و همین مورد سبب موفقیت یک سایت میشود. علت ایجاد ناوبری ، هدایت بهتر کاربر به سمت بخش موردنظر او می باشد.

برخی از تکنیک های ناوبری عبارتنداز:

 • سلسله مراتب صفحه منطقی باشد
 • طراحی دکمه های قابل کلیک
 • پیروی از «قانون سه کلیک» که به این معنی است که کاربران قادر خواهند بود اطلاعاتی را که در مدت سه کلیک جستجو می کنند پیدا کنند.

اصل هفتم:

طرح بندی بر اساس شبکه: محتویات سایت به صورت تصادفی در صفحه وب شما ممکن است به ظاهر بی نظمی منجر شود که مورد تائید نیست. پوسته های مبتنی بر شبکه، محتوا را به بخش ها، ستون ها و جعبه ها انتقال می دهند و احساس تعادل را به کاربر منتقل می کنند، که منجر به طراحی هرچه بهتر وب سایت می شود.

اصل هشتم:

طراحی الگوی اف: مطالعات ردیابی چشم شناسایی کرده اند که افراد صفحه اسکن می کنند. اکثر «F  » نمایش کامپیوتر را در یک الگوی آنچه که مردم می بینند در بالایی صفحه و سمت چپ صفحه است و سمت راست صفحه نمایش به ندرت دیده می شود به جای تالش برای تحریک جریان تصویری بیننده، وبسایت هایی که به طور موثر طراحی شده اند، با رفتار طبیعی خواننده کار میکنند و اطلاعات را به ترتیب اهمیت ( چپ به راست و بالا به پایین ) نمایش می دهند.

اصل نهم:

زمان بارگذاری: یکی از مسایل تعیین کننده در زمینه کیفیت سایت شما، سرعت لود شدن صفحه اول و صفحات داخلی سایت تان است. مدت زمان بارگذاری، فاکتور مهم در میزان ترک صفحات وب سایت است. به طور متوسط، کاربران برای صفحه ای که بارگذاری آن بیش از حد طول می کشد صبر نمی کنند و آن را رها می کنند. در واقع هر چه زمان پاسخ صفحه  Response time)) کندتر ( زمان بارگذاری بیشتر) می شود منجر به افزایش ترک صفحه از طرف بازدیدکنندگان می شود. پس باید کاری کرد که زمان بارگذاری سایت ما کم شود.

نکاتی برای تسریع بارگذاری صفحه:

 • بهینه سازی اندازه تصویر ( اندازه و مقیاس(
 • ترکیب کدها به یک فایل css  مرکزی یا جاوا اسکریپت این باعث کاهش درخواست HTTP می شود.
 • کاهش تعداد یا حجم HTLM، CSS، جاوا اسکریپت ( فشرده سازی برای افزایش زمان بارگذاری آنها)
 • انتقال کدهای جاوا به قبل از تگ بسته Body
 • استفاده از تم ها و قالب های بهینه شده
 • حذف ابزارهای غیر ضروری از روی سایت

اصل دهم:

واکنشگرایی: در حال حاضر رایج ترین دسترسی به وب سایت ها از دستگاه های متعدد با اندازه های مختلف صفحه نمایش است، بنابراین مهم است که آیا وب سایت شما واکنشگرا باشد. اگر وب سایت شما واکنشگرا نیست، می توانید آن را در یک طرح واکنشگرا (به این معنی که وبسایت شما به عرض صفحه متناسب تنظیم می شود) قرار دهید یا می توانید یک سایت اختصاصی تلفن همراه  یک وب سایت جداگانه به طور خاص برای کاربران تلفن همراه بهینه سازی شده.

صرف نظر کردن از دیدگاه