طراحی سایت

در این مقاله قصد داریم همه چیز درباره ی وب سایت و طراحی سایت را برای شما شرح در دهیم.

در ابتدا با تعریف وب سایت آغاز می کنیم.

تعریف وب سایت:

وب سایت مکانی از اینترنت است که این مکان از مجموعه از صفحات تشکیل شده که هدف خاصی را دنبال می کنند.

محتویات وب سایت عموماً بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد و مجموعه ای از این سرور ها شبکه ی جهانی وب را تشکیل می دهند. هر سرور ( یا کامپیوتر) برای آنکه از سرورهای دیگر متمایز شود و نیز هر وب سایت برای آنکه از وب سایت های دیگر متمایز شود، توسط یک شماره شناسایی منحصر به فرد یا IP مشخصی می شود.

طراحی وب سایت:

یکسری برنامه ریزی برای ایجاد یک سایت در فضای مجازی اینترنت است که با ساختار کلی و جزئی ارائه می شود. این برنامه ریزی بر روی تمامی تصاویر، متون، فایل های صوتی و تصویری و… برنامه نویسی شده اند اعمال می شود تا در نهایت تمام این اطلاعات بر روی صفحه ای که قابل روئیت در مرورگر باشد اعمال می شود و در فرمت بندی های خاصی در طراحی وب سایت بر روی آن صفحه قرار می گیرند.

برای اینکه این صفحات قابل مشاهده در بیشتر مرورگرها باشد طراحی سایت را افراد طراح و برنامه نویسان از زبان های نشانه ای برای ایجاد یک ساختار اکثرا از زبان  html ( که امروزه html5  قدرت بالایی را به زبان برنامه نویسی ارائه کرده است. ) و همچنین و برای نمایش بهتر بعد از طراحی وب سایت از زبان  css( که زبان css3 در حال حاضر قدرت آن را افزایش داده است به طوری که می توان بدون نرم افزارهای گرافیکی نیز به طراحی وب سایت پرداخت ) استفاده می کنند.

برای طراحی وب سایت از زبان های برنامه نویسی دیگر نظیر java، پی اچ پی ، ای اس پی دات نت، پرل و … نیز می توان استفاده کرد.

روش های مختلف طراحی سایت:

برای طراحی یک سایت اینترنتی، معمولاً از روش های متفاوتی استفاده می شود:

  • استفاده از سیستم های مدیریت محتوای رایگان و آماده نظیر wordpress و joomla
  • استفاده از طراحان و برنامه نویسان وب سایت برای طراحی سفارشی

برای طراحی سایت تنها 2 گزینه پیش روی شما است. سفارشی. تنها بودجه و نوع پروژه شماست که به شما کمک خواهد کرد تا از یکی از روش های فوق، برای پیاده سازی و ساخت وب سایت تان، استفاده نمایید. چنانچه شما بودجه کافی برای ساخت سایت را ندارید، پیشنهاد ما به شما، استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده برای سایت است.

همچنین ممکن است پروژه شما، به هیچ وجه قابل پیاده سازی از طریق سیستم های رایگان نظیر وردپرس یا جوملا نباشد. بعنوان مثال، یک سایت اینترنتی همانند دیوار، بصورت کاملا سفارشی طراحی، پیاده سازی و برنامه نویسی شده است و با هیچ افزونه ای از جوملا یا وردپرس، قابل پیاده سازی نمی باشد.

بودجه شما هر چقدر هم که باشد، شما برای راه اندازی یک سایت اینترنتی نظیر سایت دیوار، نیاز به برنامه نویسان و طراحان وبسایت، خواهید داشت تا سایت شما را بصورت کاملا سفارشی و اختصاصی، برای شما راه اندازی نمایند.

در پایان، ذکر این موضوع ضروری است که سایت های اینترنتی بزرگ، نظیر سایت های فیسبوک، آپارات، یوتیوب، گوگل، مایکروسافت، تامبلر، لینکداین و غیره، همه و همه، کاملا بصورت سفارشی و اختصاصی، طراحی، برنامه نویسی و پیاده سازی شده اند و سیستم های رایگان و آماده، تنها برای مقاصد کوچکتری مورد استفاده قرار می گیرند.

نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی سایت:

برای طراحی یک سایت موفق، مثل تمام کارهای روزمره دیگر، نیاز به ابزارهایی می باشد. طراحی وب سایت، عمدتا به دو قسمت تقسیم می شود.

قسمتی از آن، طراحی فایل های گرافیکی مورد نیاز برای پوسته سایت و دیگر المان مورد نیاز در سایت می باشد و قسمت دیگر طراحی، مربوط به برنامه نویسی و چیدمان کدهای HTML و دیگر کدهای مورد نیاز در طراحی سایت می باشد.

به بیان دیگر، طراحی سایت، شامل طراحی و برنامه نویسی می باشد. برای این منظور نیز، شخص طراح، دست کم باید از دو نرم افزار متفاوت درطراحی سایت استفاده نماید.

نرم افزار مورد نیاز طراحی فایل های گرافیکی:

چنانچه شما با طراحی گرافیکی آشنایی مختصری داشته باشید حتما برخی از اسمها نظیر Photoshop، CorelDraw، Adobe Illustrator، PaintShop Pro، FireWorks و غیره، برایتان آشنا می باشند.

اینها برخی از نرم افزارها و مهمترین نرم افزارهایی می باشند که در طراحی فایلهای گرافیکی در یک وب سایت، مورد استفاده قرار می گیرند.

توجه به این نکته داشته باشید که لزوما دلیلی وجود ندارد تا یک طراح، بر تمامی این نرم افزارها تسلط داشته باشد و یا آنکه تمامی این نرم افزارها در طراحی یک وب سایت، می بایست مورد استفاده قرار گیرند. بلکه استفاده از یکی از آنها، معمولا می تواند کار را به سرانجام برساند.

نرم افزارهای مورد نیاز در برنامه نویسی صفحات اینترنتی

وقتی صحبت از برنامه نویسی می شود، تجربه نشان داده است که معمولا مردم نه تنها رغبت زیادی از خود نشان نمی دهند، بلکه حتی از آن گریزان هستند.

عموما برنامه نویسان حرفه ای، مادر زادی و ژنتیکی برنامه نویس هستند. آنها طرز تفکری دارند که بسیار شبیه به منطق کامپیوتری و کدهای برنامه نویسی می باشد و این مهارت و علاقه، چیزی نیست که اکتسابی بدست آمده باشد بلکه در ذات یک برنامه نویس حرفه ای ار بطن تولد قرار داشته است همانند نقاشی که با دانشگاه رفتن، نمی تواند هنر کسب کند.

هنر ذاتی است و کلاسهای دانشگاهی، تنها یک تقویت کننده برای استعدادهای یک هنرمند می باشد.

در هرحال، به بحث اصلی باز می گردیم. نرم افزارهای مورد نیاز برای برنامه نویسی کدهای مورد نیاز در یک طراحی وب سایت شامل موارد زیر می باشد:

FrontPage

DreamWeaver

VisualStudio

اینها مهمترین نرم افزارهای مورد نیاز در کد نویسی برای طراحی وب سایت هستند.

در مجموع، شاید بتوان گفت که نرم افزارهای بسیار دیگری نیز وجود دارند که در امر کد نویسی سایت کمک بزرگی برای یک طراح می باشند ولی سعی ما بر آن بود تا مهمترین و مرسوم ترین آنها را لیست نماییم.

 

 

 

 

 

 

 

 

صرف نظر کردن از دیدگاه